T. Horgásztársak! Az április 13.09. órakor a gyirmóti művelődési házban rendezendő éves közgyűlésünk előtt közzétesszük az elnökség beszámolóját, a 2023-as évben elvégzett tevékenységünkról.
A Magyar Vagon és Gépgyár Horgászegyesület Elnökségének beszámolója a 2023-es évről
A 2023. október 14.-i tisztújító Közgyűlés után, egy szerkezetében, és részben személyileg is megújult Elnökség kezdte meg a következő öt éves ciklust. Az egyesület vezetősége a múlt évben is erején felül igyekezett ellátni feladatát, ugyanakkor vezetői tevékenységéért tiszteletdíjat senki nem vett fel. Önmagában már feladataink is rendkívül szerteágazóak voltak: telepítések megszervezése, hatóságokkal való kapcsolattartás, egyesületi fogadónapok, jegykiadás, banki ügyintézés, pénz és számlakezelés, halőri munka irányítása stb. Mindezeken felül még számos egyéb feladatot magunkra vállaltunk: a halrácsok tisztítása, vízminőség ellenőrzés, karbantartási munkák, részt vettünk a halőrzésben, horgászversenyek szervezésében, lebonyolításában, működtetük az egyesületi honlapot, facebook oldalt. A vezetőségen belül a jegykiadást, az ahhoz kapcsolódó HORINFO-rendszer kezelését Bedics István titkár végezte, ugyancsak ő tartott január-március hónapokban fogadónapot a gyirmóti tanyaházban is.
A taglétszám alakulása
Egyesületünk jegykiadó egyesületként is működik. A 2023-es évben 1180 tagja volt az egyesületnek, ebből a létszámból 300 körül van azoknak a száma, akik éves területi jegyet váltottak vízterületeinkre. A többiek csak állami jegyet, illetve jellemzően folyóvízi jegyet vásároltak a Megyei Szövetség vízterületeire. Ugyanakkor ezek a horgászok megfizetik az egyesületi tagdíjat, az állami és területi jegyek forgalmazása után pedig a MOHOSZ jutalékot fizet, ami jelentős, milliós nagyságrendű bevételnövekedést eredményez, 2023-ban ez 4.130.000 forintos bevételt jelentett.
Gazdálkodás
Az egyesület vagyonának döntő részét ingatlanunk, a tanyaház épülete teszi ki, az ingatlanvagyon megóvása, karbantartása is feladatunk. A vagyon többi részét a leltárba vett ingóságok, számítógép, irodai eszközök, a halőrzés eszközei, vízparti karbantartást, havária helyzet elhárítását elősegítő berendezések (vízforgató berendezés) jelentik.
Az Egyesület gazdálkodása szempontjából legfontosabb bevételeink az engedélyek árusításából befolyó összeg, az állami és területi jegyek forgalmazása után kapott járulék. A múlt évben is sikeresek voltunk a MOHOSZ ÁPFE pályázaton, melynek keretén belül őshonos halak telepítésére 1,4 millió forint összegű támogatást kaptunk. A területi jegyek vonatkozásában folyamatos emelésre kényszerülünk, amit a növekvő halárak és működési költségek indokolnak. Ugyanakkor mindeddig igyekeztünk a jegyáremelést az okvetlenül szükséges mértékre korlátozni, ami gyakorlatilag mindvégig alatta maradt a haláremelkedések és az infláció mértékének.
Ha a nettó bevételeinket nézzük, az egyesület vízterületeire kiadott területi jegyek eladásából 12 millió forint körüli összeg folyt be, ez az a tétel, amelyből a halgazdálkodáshoz kapcsolódó feladatainkat (telepítés, halőrzés) tudjuk finanszírozni. A jelenlegi árakon, ha a halőrzés költségeitől teljesen eltekintünk, ez az összeg 7500 kg három nyaras ponty megvásárlására elegendő. Mint a telepítési adatoknál látszik, a 2023-as évben 8670 kg halat telepítettünk, tehát a területi jegybevétel több mint 100 %-t fordítottuk haltelepítésre, ami szerintünk példátlan más halgazdálkodó szervezetekkel összevetve. Fontos kiemelni, hogy a bérjellegű juttatások fedezetét kitermeli az egyesület jegykiadói tevékenységéből származó bevétel (az állami jegyek forgalmazásából, más vízterületekre kiadott területi jegyek árusításából befolyó összeg) tehát ez az itt horgászóknak költségébe szintén nem kerül.
Szintén jelentős költséghatékonyságot érünk el a Nádorvárosi SHE-el való együttműködésünkkel: a jegykiadói tevékenységért nem kell fizetnünk, a vízterületen jelenleg 3 működő hivatásos halőr közül egyesületünk csak 1 főnek fizet megbízási szerződés alapján. Rajta kívül szintén megbízási szerződéssel foglalkoztatunk egy főt adminisztrátorként.
Kiadásaink döntő részét a haltelepítés, a halőrzés költségei (bérjellegű juttatások, üzemanyag, technikai eszközök) teszik ki. A kiadási oldalon jelentős tételként jelentkezik a banki költségek, a HORINFO rendszer használati díja, hatósági engedélyek, rezsiköltségek, vízbérlet díja. Összességében egyesületünk gazdálkodása kiegyensúlyozott, a 2023-as évet pozitív mérleggel, pénzügyi tartalékkal zártuk. A részletes gazdasági beszámoló az Elnökség beszámolójának mellékletét képezi.
Az Egyesület működése
Az elmúlt évben az ügyfélfogadás, az iroda működése zökkenőmentes volt, több mint 1000 horgászt látva el a szükséges engedélyekkel. Beszereztük a szükséges hatósági engedélyeket, működtetjük az online nyilvántartást, a HORINFO-rendszert, kapcsolatot tartunk a vízüggyel, Megyei Horgászszövetséggel.
Folyamatosan próbáltunk tenni a vízparti környezet megóvásában, szebbé és biztonságosabbá tételében, szerveztünk környezetvédelmi napot, szemétszedést, amelyeken a tagságnak sajnos elenyésző része jelent meg.
Állandó problémát jelent a horgászfaluba vezető töltés és a vízparti utak állapota. Ezek a területek nem tartoznak az egyesület vagyonkezelésébe, sajnos mivel a tulajdonosok teljes érdektelenséget mutatnak a terület vonatkozásában kénytelenek vagyunk foglalkozni a problémával. Jelentős tagtársi segítséggel évente több alkalommal is igyekeztünk járhatóvá tenni a közel 10 kilométer hosszú úthálózatot. Folyamatosan, sokszor napi rendszerességgel tisztítottuk a halrácsokat, ellenőriztük a vízminőséget, törpeharcsa szelektálást végeztünk.
Hagyományos horgászversenyeinket megtartottuk, ezekről részletes tájékoztatást az ifjúsági és versenyfelelős ad beszámolójában.
2023-ban az egyesület kezelésében levő Rába-szakaszon két országos bajnokságot is rendeztek: itt került sor a MOHOSZ országos bajnokságra veterán, masters és mozgáskorlátozott kategóriákban. Ugyancsak a Rába adott helyszínt az osztrák nemzeti bajnokságnak. A versenyek megrendezésért egyesületünk pályabérleti díjat kapott, ami megint csak növelte bevételeinket. A Rábán rendezett versenyek lebonyolítása érdekében sor került a parti sávban az elöregedett balesetveszélyes fák kivágására. A favágás költségeit (1.4 millió forint) egyesületünk előfinanszírozta, majd a munkálatok elvégzése után ezt az összeget a tulajdonos Kisalföld Erdőgazdaság visszatérítette számunkra. Tehát a beruházás egyesületünknek szintén nem került pénzébe, ugyanakkor a Rába-part jobban megközelíthetőbbé vált, megszűnt a balesetveszély, ami a horgászati lehetőségek javulását is eredményezte.
Az egyesület telkén működő büfé korábbi bérlőjével szerződést bontottunk, az új bérlő megvásárolta az épületet korábbi tulajdonosától, megtörtént annak felújítása, melynek eredményeképpen az egy a korábbinál jóval komfortosabb, teljesen megújult formában nyitott újra 2024 januárjában.
Halgazdálkodás
A horgászok számára legfontosabb kérdés a telepítések mennyisége. Ezt két tényező: a bevételek alakulása, valamint a halárak határozzák meg. Fontos tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy a halárak növekedése folyamatos, amíg 2019-ben, még 580 Ft/kg áron lehetett piaci pontyot vásárolni, 2023-ban már 1580 Ft+ Áfa volt ugyanez. A többi halfaj esetében is kiugróan magasak az árak: süllő 4950, csuka 3950, compó 2800, keszeg 1150, két nyaras ponty 1900 Ft/ kilogrammos áron volt kapható. A halvásárlások jelentős részét évek óta egy termelővel bonyolítjuk, megállapodásunk értelmében a halat a MOHOSZ által meghatározott átlagárnál -5%-al olcsóbban kapjuk. Ez ponty esetében kilogrammonként 50-60 forint megtakarítást jelent.
A 2023-as telepítések a következők voltak:
Holt-Marcal | ||
ponty | III nyaras | 6500 kg |
ponty | II nyaras | 1020 Kg |
csuka | vegyes méret | 150 kg |
Abda | ||
ponty | III nyaras | 1000 kg |
Összesen | 8670 kg |
Az egyes halgazdálkodási vízterületek vonatkozásában a következőket vettük figyelembe a telepítéseknél
A Rába egyesületi kezelésben levő szakaszára a halgazdálkodási tervünkben megszabott és jogszabály által is előírt minimális mennyiséget telepítettük. (150 kg III. ny. ponty/év) Az abdai kavicsbányatavat az ellenőrzések tapasztalatai alapján körülbelül 20 fő látogatja rendszeresebben, napijegyes horgászat gyakorlatilag nincs ezen a vízterületen. A becsült horgászlétszám alapján az innét befolyó területi jegybevétel 500 kg/év telepítésére elegendő. az elmúlt évben ennek a dupláját helyeztük ki.
A legnagyobb látogatottságú vízterület természetesen a Holt-Marcal, itt a pontytelepítések mellett igyekeztünk az egyéb őshonos halak állományát is erősíteni, az anyagi lehetőségeink függvényében.
Sajnos nem mehetünk el szó nélkül a mellett -a horgászatot hátrányosan befolyásoló- tény mellett, hogy a természetvédelmi hatóság, akinél minden évben kérvényeznünk kell a horgászatot engedélyező határozatot, a nyári hónapokra etetési tilalmat írt elő a Holt-Marcalra. Döntésüket a mai napig semmilyen szakmai indokkal nem tudták alátámasztani. Vezetőként mindent megtettünk azért, hogy az etetést megtiltó részt töröljék a határozatból – szakvéleményt készítettünk, megszereztük a MOHOSZ elnökének a támogatását, jogi úton támadtuk a határozatot, sajnos ezidáig eredmény nélkül.
Halőrzés. A halőri tevékenységet 3 fő hivatásos halőr látja el. A halőrzés személyi, technikai feltételei adottak, a halőrök felszereléséhez hozzátartozik az éjjellátó, a hő és a vadkamera is. A felderített szabálysértések a ciklus során folyamatosan csökkentek, és ezzel párhuzamosan remélhetően javult a horgászmorál is. a 2023-as évben 7 szabálysértési feljelentést továbbítottunk az illetékes Hatóságnak, valamennyi esetben elmarasztaló határozat született, 10-50 ezer forint közötti pénzbírság valamint 3-12 hónap közötti eltiltás került kiszabásra.
Az Egyesület vízterületein jelentősebb halpusztulás, vagy vízminőségromlás az elmúlt évben nem volt.
Ezúton szeretném megköszönni vezetőtársaimnak a közös és eredményes munkát, valamint mindenkinek a segítő támogatást, aki valamilyen módon segítette a feladataink megoldást, bármilyen módon tett az egyesület fejlődésért.
Timár Szabolcs elnök sk