A Magyar Vagon és Gépgyár Horgászegyesület Elnökségének beszámolója a 2022-es évről

 

A jelenlegi elnökségi ciklus lejártával a 2022-es éves beszámoló keretein belül szeretnénk kitérni az elmúlt öt év legfontosabb történéseire, elért eredményeire is.

 

A taglétszám alakulása

A 2022-es évben 1128 tagja volt az egyesületnek, ebből a létszámból 300 körül van azoknak a száma, akik éves területi jegyet váltottak vízterületeinkre. A többiek csak állami jegyet, illetve jellemzően folyóvízi jegyet vásároltak a Megyei Szövetség vízterületeire. Ugyanakkor ezek a horgászok megfizetik az egyesületi tagdíjat, az állami és területi jegyek forgalmazása után pedig a MOHOSZ jutalékot fizet, ami jelentős, milliós nagyságrendű bevételnövekedést eredményez. A 2023-as évben tovább nőtt a létszám, augusztus végén 1504 fő volt. A stabil taglétszám lehetővé teszi a bevételek, a gazdálkodás hosszú távú tervezhetőségét, biztosítja az eddigi eredmények fenntartását.

 

Gazdálkodás

Az egyesület vagyonának döntő részét ingatlanunk, a tanyaház épülete teszi ki, az ingatlanvagyon megóvása, karbantartása is feladatunk. A ciklus legnagyobb eredménye az egyesületi vagyon megóvása, gyarapítása terén, hogy pályázati forrásból, a meglévő konténerház mellé új tanyaház épült, amely reményeink szerint a közeljövőben az egyesületi élet megújulásának fontos színtere lehet. Az egyesület telkén működő büfé korábbi bérlőjével szerződést bontottunk, az új bérlő megvásárolta az épületet korábbi tulajdonosától, megkezdte annak felújítását, melynek eredményeképpen az hamarosan egy a korábbinál jóval komfortosabb, teljesen megújult formában fog újra nyitni. A vagyon többi részét a leletárba vett ingóságok, számítógép, irodai eszközök, a halőrzés eszközei, illetve a korábbi években pályázati úton beszerzett vízparti karbantartást, haváriahelyzet elhárítását elősegítő berendezések (vízforgató berendezés) jelentik.

Az Egyesület gazdálkodása szempontjából legfontosabb bevételeink az engedélyek árusításából befolyó összeg, az állami és területi jegyek forgalmazása után kapott járulék. A ciklusban több eredményes pályázatunk is volt: A Városi Civil Alap pályázatán 8 millió forintot nyertünk a tanyaház/ irodahelyiség megépítésére, MOHOSZ pályázaton őshonos halak telepítésére szintén milliós összeget, sikeresen pályáztunk halőri és vízparti karbantartási eszközökre, valamint halőri egyenruhára is. A területi jegyek vonatkozásában folyamatos emelésre kényszerültünk, amit a növekvő halárak és működési költségek indokolnak. Ugyanakkor mindeddig igyekeztünk a jegyáremelés az okvetlenül szükséges mértékre korlátozni, ami gyakorlatilag mindvégig alatta maradt a haláremelkedések és az infláció mértékének.

Kiadásaink döntő részét a haltelepítés, a halőrzés költségei (bérjellegű juttatások, üzemanyag, technikai eszközök) teszik ki. A kiadási oldalon jelentős tételként jelentkezik a banki költségek, hatósági engedélyek, vízbérlet díja. Összességében Egyesületünk gazdálkodása kiegyensúlyozott, a 2022-es évet pozitív mérleggel,  pénzügyi tartalékkal zártuk. Az elnökség tagjai munkájukért tiszteletdíjat és egyéb honoráriumot nem vettek fel.

A gazdasági beszámoló mellékelve.

 

 

Az Egyesület működése

Az elmúlt évben az ügyfélfogadás, az iroda működése zökkenőmentes volt, több mint 1000 horgászt látva el a szükséges engedélyekkel. Beszereztük a szükséges hatósági engedélyeket, új feladatként jelentkezett a MOHOSZ által kötelezően előírt online jegyárusítási rendszerre való áttérés, melynek eredménye papír alapú területi engedélyek kivezetése lett. Egyúttal viszont a rendszer használatáért jelentős rendszerhasználti díj és jutalék megfizetésére lettünk kötelezve. Összességében elmondhatjuk, a ciklus alatt olyan, korábban nem létező és fokozatosan növekvő adminisztrációs terheket és ebből következő feladatokat kellett megoldanunk, amelyek jelentős többletmunkát jeleltettek. Ilyenek voltak a horgász regisztráció és az ehhez kapcsolódó kártyaigénylés feladatai, új halgazdálkodási tervek készítése mindhárom vízterületre, új, a MOHOSZ Országos Horgászrendjével kompatibilis egyesületi horgászrend elkészítése. A halgazdálkodást felügyelő hatósággal való kapcsolattartásban (NÉBIH) az elektronikus ügyintézés került bevezetése, az elektronikus jegykiadással kapcsolatban a HORINFO nevű elektronikus rendszer kezelése, a haltelepítések adminisztrációs terhei is növekedtek: azokat mind a MOHOSZ, mind a NÉBIH ellenőrzi, a bejelentési és elszámolási kötelezettségünknek két külön elektronikus rendszerben is eleget kell tennünk.

Folyamatosan próbáltunk tenni a vízparti környezet megóvásában, szebbé és biztonságosabbá tételében, ennek érdekében hosszas hatósági engedélyeztetés után sor került több tucat balesetveszélyes fa kivágására, a hidak deszkázatának cseréjére. Több alkalommal szerveztünk környezetvédelmi napot, szemétszedést, amelyeken a tagságnak sajnos elenyésző része jelent meg.

Folyamatos és állandó problémát jelent a horgászfaluba vezető töltés és a vízparti utak állapota. Ezek a területek nem tartoznak az egyesület vagyonkezelésébe, sajnos mivel a tulajdonosok teljes érdektelenséget mutatnak a terület vonatkozásában kénytelenek vagyunk áldozni az utak karbantartására. Természetesen az anyagi forrásokat máshonnét kell elvonni (például a telepítésekre szánt keretből). Jelentős tagtársi segítséggel évente több alkalommal is igyekeztünk járhatóvá tenni a közel 10 kilométer hosszú úthálózatot.

Hagyományos horgászversenyeinket megtartottuk, ezekről részletes tájékoztatást az ifjúsági és versenyfelelős ad beszámolójában.

 

Halgazdálkodás

A horgászok számára legfontosabb kérdés a telepítések mennyisége. Ezt két tényező a bevételek alakulása valamint a halárak határozzák meg. Fontos tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy a halárak növekedése folyamatos. amíg 2019-ben, a ciklus elején még 580 Ft/kg áron lehetett piaci pontyot vásárolni, 2022-ben már 1580 Ft+ Áfa volt ugyanez. A többi halfaj esetében is kiugróan magasak az árak: csuka 3950, compó 2800, keszeg 1150 kétnyaras ponty 1800 Ft/ kilogrammos áron volt kapható. Ezek az árak központilag meghatározott egységárak, amelyektől eltérni nem lehet.

Mindezekkel együtt 14.494.200 forint értékben telepítettünk halat az elmúlt évben. Ez az összeg, TÖBB MILLIÓ FORINTTAL MAGASABB MINT A VÍZTERÜLETEINKRE ELADOTT ÖSSZES TERÜLETI JEGY ÁRA! Tehát a területi jegybevétel több mint 100%-t fordítottuk halasításra, emellett biztosítottuk a halőrzést, az Egyesület működtetését, az adminisztráció költségeit. A területi jegybevétel a 2022-es évben 6500 kg háromnyaras ponty megvásárlására lett volna elegendő. A telepítések értékének mennyiségének növelésében jelentős szerepet játszott a MOHOSZ által kiírt pályázaton való sikeres részvételünk, amelynek eredményeképpen 50%-os önrész mellett 1.063.000 Ft támogatást kaptunk haltelepítésekre

 

A 2022-es telepítések a következők voltak

 

Holt-Marcal

ponty

háromnyaras

7500 kg

ponty

kétnyaras

500 Kg

csuka

vegyes méret

100 kg

compó

kétnyaras

50 kg

dévér

előnevelt ivadék

100.000 db

dévér

vegyes

600 kg

Abda

ponty

háromnyaras

1000 kg

Összesen

 

9750 kg

 

 

Tájékoztatásul a 2023-as év eddigi telepítései a következőképpen alakultak:

Háromnyaras ponty Abda 500 kg, Rába 150 kg, Holt-Marcal 4850 kg, kétnyaras ponty 1020 kg összesen 6500 kg

Az egyes halgazdálkodási vízterületek vonatkozásában a következőket vettük figyelembe a telepítéseknél

A Rába egyesületi kezelésben levő szakaszára a halgazdálkodási tervünkben megszabott é jogszabály által is előírt minimális mennyiséget telepítettük. Az abdai kavicsbányatavat az ellenőrzések tapasztalatai alapján körülbelül 20-25 fő látogatja rendszeresebben, napijegyes horgászat gyakorlatilag nincs ezen a vízterületen. A becsült horgászlétszám alapján az innét befolyó területi jegybevétel 500 kg/év telepítésére elegendő. az elmúlt évben ennek a dupláját helyeztük ki.

A legnagyobb látogatottságú vízterület természetesen a Holt-Marcal, itt a pontytelepítések mellett igyekeztünk az egyéb őshonos halak állományát is erősíteni, az anyagi lehetőségeink függvényében.

Sajnos nem mehetünk el szó nélkül a mellett -a horgászatot hátrányosan befolyásoló- tény mellett, hogy a természetvédelmi hatóság, akinél minden évben kérvényeznünk kell a horgászatot engedélyező határozatot, a nyári hónapokra etetési tilalmat írt elő a Holt-Marcalra. Döntésüket a mai napig semmilyen szakmai indokkal nem tudták alátámasztani. Vezetőként mindent megtettünk azért, hogy az etetést megtiltó részt töröljék a határozatból – szakvéleményt készítettünk, megszereztük a MOHOSZ elnökének a támogatását, jogi úton támadtuk a határozatot, sajnos ezidáig eredmény nélkül.

Halőrzés. A halőri tevékenységet 2 fő hivatásos halőr látta el. A halőrzés személyi technikai feltételei adottak, a halőrök felszereléséhez hozzátartozik az éjjellátó, a hő és a vadkamera is. A felderített szabálysértések a ciklus során folyamatosan csökkentek, és ezzel párhuzamosan remélhetően javult a horgászmorál. a 2022-as évben 7 szabálysértési feljelentést továbbítottunk az illetékes Hatóságnak, valamennyi esetben elmarasztaló határozat született, 10-250 ezer forint közötti pénzbírság valamint 3-24 hónap közötti eltiltás került kiszabásra. A legkirívóbb esetet szerencsére nem egyesületi tag követte el, egy visszaeső, okmányok nélkül horgászó személy megtartott tilalmi időben egy domolykót, valamint egy 25 centis (!) harcsát.

A leadott fogási naplók szerint a halfogások a következőképpen alakultak 2022-ben

 

 

Ponty kg

Amúr kg

Csuka kg

Süllő kg

Harcsa kg

Keszegfélék kg

Egyéb

idegenhonos kg

összesen

Rába

166

4

18

51

130

409

Holt-Marcal

7205

1975

228

139

412

595

269

10887

Abda

1182

27

5

12

38

1298

 

Az Egyesület vízterületein jelentősebb halpusztulás, vagy vízminőségromlás az elmúlt évben nem volt, egyetlen esetben, a Holt-Marcalon a nyári kánikula idején algavirágzás miatt tettünk vízminőségjavító intézkedéseket.

 

Ezúton szeretném megköszönni vezetőtársaimnak a közös és eredményes munkát, valamint mindenkinek a segítő támogatást, aki valamilyen módon segítette a feladataink megoldást, bármilyen módon tett az egyesület fejlődésért.

 

Ügyfélszolgálat

Gyirmót Horgászfalu, Egyesületi konténerház

Elérhetőség

mgv.iroda@gmail.com
Információ: +36 20 48 52 130
Halőri bejelentőszám: +36 20 48 48 504

Nyitvatartás

átmenetileg zárva
Jegyváltás: Timár-Mix Pecapláza
Győr, Pápai út 2.
Copyright © 2024