HORGÁSZREND
Valamennyi, a horgászszervezet által horgászati célra hasznosított halgazdálkodási vízterületre (gyirmóti Holt- Marcal 08-130-1-1 és Abda I. 08-003-1-4, Rába folyó GySEV vasúti hídtól a Petőfi hídig 08-183-1-1)
Tisztelt Horgásztársak!
A Magyar Vagon és Gépgyár Horgász Egyesület helyi horgászrendje az Országos Horgászrendbe ágyazottan az alábbiak szerint kerül szabályozásra. Betartása kötelező érvényű. Kérjük tisztelettel a szabályok betartását, egyúttal kellemes időtöltést kívánva, oda figyelve egymásra és a természet értékeire.
- A HORGÁSZAT ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI
- A horgász a horgászat megkezdése előtt köteles megismerni és a horgászat során betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII.29.) VM rendelet (Vhr.) rendelkezéseit, valamint az Országos Horgászrend és a helyi horgászrend szabályait.
- A horgászat gyakorlásának alapvető feltételei közé tartozik az érvényes horgászokmányok (állami jegy és érvényes területi engedély) megléte és azok a horgászhelyen történő mindenkori biztosítása.
- A horgászokmányok közül a helyi horgászrend hatálya alá tartozó területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával, s ennek keretében hozzájárul adatai hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez. Valamint tudomásul veszi, hogy a hivatásos halőrök által végrehajtott ellenőrzések során az intézkedés kapcsán róla fénykép és hangfelvétel, valamint mozgókép felvétel készülhet.
- A horgász a horgászat kezdete előtt köteles a területi jegyen szereplő vízterület, vízterületek aktuális horgászati információinak megismerésére is. (Például telepítés miatt elrendelt tilalom, vagy horgászverseny miatti korlátozás esetén.) Az aktuális információk elérhetők az Egyesület hivatalos honlapján és facebook oldalán.
- Minden horgász jogosult,- egyben kötelessége is,- a horgászrend megsértőit az elkövetett szabálytalanságra figyelmeztetni, és azt a területei jegyen, vagy a területi jegy mellékletét képező horgászrendi kivonaton megadott telefonszámon haladéktalanul bejelenteni.
- Halőri telefonszám (szabálytalanságok bejelentésére) +36-20-5841697 +36-30-2562722 +36204848504
- A horgászat kötelező tartozékai: szalagmérce, digitális, vagy legalább 0,1 kg osztású analóg halmérleg, horogszabadító, megfelelő méretű és minőségű merítő háló és pontymatrac.
- A szabályosan kifogott és így megtartható halak, vízen (ide értve a stéget is), vízparton, horgászhelyen belüli cseréje, átadása és ajándékozása tilos.
- Cserén azt kell érteni, amikor a hal a szákba (ragadozó a szájbilincsre) került és azt a horgász a később kifogott halra kívánná átcserélni.
- Átadásnak az minősül, ha horgászati jogosultsággal rendelkező személynek adjuk át az általunk kifogott halat.
- Ajándékozásnak minősül, ha horgászati jogosultsággal nem rendelkező személynek adjuk át az általunk kifogott halat.
- A fogási naplóba a kifogott és megtartani kívánt méret és darabszám korlátozással is védett halfajok egyedeit haladéktalanul, a horogtól való megszabadítás után, még a szerelék újradobása előtt be kell írni! A fogási napló vízterület megnevezése és a víztérkódja rovatba a beírásnak a következőképpen, tintával kitörölhetetlen kell történnie:
- Holt-Marcal beírás H. Marcal víztérkód:08-130-1-1,
- Abda 1 számú kavicsbányató beírás Abda1 víztérkód: 08-003-1-4,
- Rába egyesületi kezelésben levő szakasza beírás Rába MVG víztérkód: 08-183-1-1.
- A dátumot hónap, nap, óra, és perc formátumban, négy számjeggyel, arab számokkal kell megadni. A halfajta rovatba mérlegelést követően 0,1 kilogramm pontossággal (pl. 2,6 kg) kilogramm mértékegységben a méret és vagy darabkorlátozás alá eső halat egyenként kell beírni. A darabszámkorlátozással nem védett halak összsúlyát a halfajnak megadott kódot tartalmazó rovatba szintén kilogramm mértékegységben a horgászat befejezésekor, a horgászhely elhagyása előtt kell beírni. Ha a horgász a nap folyamán a horgászhelyét elhagyja, és a horgászatot másik helyen, vagy ugyanazon a horgászhelyen, de későbbi időpontban folytatja, a beírást értelemszerűen egy napon többször is meg kell ismételnie. A horgász a megtartani kívánt zsákmányt köteles a horgászat befejezéséig a horgászhelyen tartani!
- A horgász sötétedés után köteles horgászhelyét folyamatosan, a víz és a vízpart felőli is, (amennyiben szükséges több fényforrás alkalmazásával) jól láthatóan megvilágítani!
- A TERÜLETHASZNÁLATRA ÉS KÖRNYEZETVÉDELEMRE VONATKOZŐ ÁLTALÁNOS ELŐÍRÁSOK
- A horgászhelyen, illetve a horgászat során a természet védelmének szabályai értelmében a horgászati tevékenységen túl tilos a helyi élővilág állapotának, minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése és a szemetelés bármilyen változata. A természeti és az épített környezet megóvása, a tisztaság fenntartása a használók kötelessége, kártérítési felelősség vállalása mellett. A horgászat közben keletkezett szemét a vízparton csak az ott e célból elhelyezett tárolókba helyezhető el. Szemetelésnek minősül a cigarettacsikk és a szotyola-maghéj, valamint a rágó eldobása is. A halgazdálkodási hasznosító rendelkezhet úgy is, hogy a keletkezett szemetet a horgászat befejezése után minden horgász köteles haladéktalanul elszállítani.
- A horgász halpusztulás, víz- és környezetszennyezés észlelése esetén köteles annak azonnali, a halőr vagy a halgazdálkodási hasznosító felé történő bejelentésére.
- Mások zavarása, a túlzott zajkeltés minden formája tilos. Nyilvánvaló alkoholos befolyásoltság vagy bódult állapot esetén a hivatásos halőr által a horgászat folytatása megtiltható, a terület azonnali elhagyására való felszólítás mellett.
- Tüzet gyújtani egyéb engedély hiányában csak az e célra kiépített helyeken lehetséges, ha tűzgyújtási tilalom nem került elrendelésre. Élő, helyszíni faanyag tűzrakásra nem használható. A tűzterekbe szemét nem helyezhető el, ott el sem égethető. Távozáskor biztosítani kell a tűz teljes eloltását.
- A kiépített partvédő kövezés, védmű nem bontható meg, a kövek ideiglenesen sem hordhatók el.
- A vízparton, horgászterületen elhelyezett padcsoportok, esőbeállók, stégek és kikötői műtárgyak, egyéb berendezési tárgyak rendeltetésszerű használata, állagmegóvásának elősegítése a mindenkori használók kötelessége.
III. SPECIÁLIS HORGÁSZRENDI ELŐÍRÁSOK
- A Magyar Vagon és Gépgyár Horgász Egyesület a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII.29.) VM rendelet (Vhr.) az Országos Horgászrend rendelkezésein túlmenően, az alábbi korlátozásokkal és egyedi szabályokkal kiegészített horgászrendet alkalmazza.
- A gyirmóti Holt- Marcal és Abda I. vízterületeken a méret és darabszám korlátozással védett halfajok megtartható legkisebb méretei a következők: ponty 35 cm, amur 50 cm, csuka 45 cm, süllő 40 cm, harcsa 80 cm.
- Az általános jogszabályi rendelkezésektől eltérően a compó halfaj kifogása egész évben tilos!
- A kifogott, 5 kg tömeget meghaladó méretű pontyot, süllőt, csukát valamint a 10kg tömeget meghaladó amurt megtartani tilos, azt a vízbe kíméletesen és haladéktalanul vissza kell helyezni! A kifogott hal tömegének pontos megállapítása a horgász kötelessége.
- Éves területi engedély birtokában naptári havonta 1db a 10kg-os súlykorlátozást meghaladó amur megtartható!
- Az általános jogszabályi rendelkezésektől eltérően a méret és darabszám korlátozással védett halfajok egyedeiből a felnőtt horgász naponta fajonként 2 db-ot, összesen 3 db-ot, az ifjúsági horgász fajonként 2 db-ot, összesen 2 db-ot tarthat meg.
- Ponty halfajból adott naptári héten (hétfő 0 órától vasárnap 24 óráig) legfeljebb 6 db, ifjúsági területi engedéllyel hetente 3 db tartható meg
- Ragadozóhalakból (csuka, harcsa, süllő, kősüllő, balin) adott naptári héten (hétfő 0 órától vasárnap 24 óráig) legfeljebb 4 db, ifjúsági területi engedéllyel hetente 2 db tartható meg
- Az esetlegesen megtartani kívánt 2 db süllő kifogása után a továbbiakban célzottan süllőre horgászni tilos!
- Az általános jogszabályi rendelkezésektől eltérően összevont éves területi engedéllyel a felnőtt horgász 30 db, az ifjúsági horgász 15 db pontyot tarthat meg.
- Féléves összevont területi engedéllyel a felnőtt horgász 17 db pontyot tarthat meg.
- Éves területi engedéllyel a felnőtt horgász a méret és darabszám korlátozással védett halfajok egyedeiből (a pontyot is beleértve) összesen 50db-ot, az ifjúsági horgász 25 db-ot tarthat meg.
- Féléves területi engedéllyel a felnőtt horgász a méret és darabszám korlátozással védett halfajok egyedeiből (a pontyot is beleértve) összesen 25 db-ot tarthat meg.
- Abda éves területi engedéllyel a felnőtt horgász 25 db, az ifjúsági horgász 10 db pontyot tarthat meg.
- Abda éves területi engedéllyel a felnőtt horgász a méret és darabszám korlátozással védett halfajok egyedeiből (a pontyot is beleértve) összesen 35 db-ot, az ifjúsági horgász 15 db-ot tarthat meg.
- Az engedélyezett darabszám kifogása után új területi engedély nem váltható!
- Gyermekhorgász éves területi jegy birtokában fajtól függetlenül napi 1 db, heti 2 db, éves viszonylatban összesen 5 db nemes halat tarthat meg.
- A méret és darabszám korlátozással védett halfajok egyedeiből felnőtt éves területi engedéllyel legfeljebb 100 kg, féléves és ifjúsági területi engedéllyel 50 kg hal tartható meg.
- A méret és darabszám korlátozással védett halfajok egyedeiből Abda éves területi engedéllyel a felnőtt horgász legfeljebb 70 kg, ifjúsági éves területi jeggyel 35 kg halat tarthat meg
- A szabályosan kifogott és megtartani kívánt 25 kg feletti harcsa a vonatkozó méret és darabszámkorlátozások megtartása mellett) a 100 kg-os korlátozásba nem számít bele.
- Az őshonos és idegenhonos darabszám korlátozással nem védett „egyéb” halfajok egyedeiből a felnőtt, ifjúsági, és gyermekhorgász egyaránt naponta összesen 5 kg-ot tarthat meg, amelyből legfeljebb 3 kg lehet a darabszám korlátozással nem védett őshonos „egyéb” hal.
- A darabszám korlátozással nem védett őshonos halfajok egyedeiből naptári hetenként maximum 10 kilogramm, éves szinten 50 kilogramm tartható meg.
- Kivételt képez a törpeharcsák és busák összes faja, ezen fajok szabályosan kifogott egyedeit mennyiségi és méret-korláttól függetlenül meg kell tartani, még olyan területi jeggyel is, amely egyébként hal elvitelére nem jogosít
- A GYIRMÓTI HOLT-MARCAL HORGÁSZRENDJE
- A vízterület határai: a Holt-Marcalnak a Marcal folyó töltésébe épített betápláló műtárgytól a gyirmóti kereszttöltésig terjedő szakasza, beleértve a Patkó-holtágat is.
- A vízterület kiemelt természetvédelmi jelentőségű terület része. A horgász kötelessége a vonatkozó természetvédelmi előírások, korlátozások megismerése és betartása! A terület csak az illetékes Hatóság által kiállított engedély birtokában látogatható! A területi jegyet váltó horgász a jegy váltásával a természetvédelmi engedélyt automatikusan megszerzi. ugyanakkor a tárgyévre vonatkozó természetvédelmi engedélyt köteles az Egyesület honlapjáról letölteni, és azt kinyomtatva magánál tartani!
- Kijelölt kíméleti terület az ívató ág végén a táblával megjelölt terület a jobb és bal parton egyaránt. A kijelölt területen bármely halfogási tevékenység egész évben tilos!
- A vízterületen, az egyes haltelepítések után a telepítést követően teljes horgásztilalom van a telepítést követő szombatig, amiről a vezetőség a tagságot az Egyesület internetes honlapján, valamint facebook oldalán értesíti.
- A vízterületen előre meghirdetett horgászverseny napján 0.00 órától 18:00 óráig /vagy előre meghatározott időtartamig kizárólag a kijelölt verseny szakaszán, általános és teljes horgásztilalom van érvényben.
- A tanyaház bekerített területén az egyesület tagjainak horgászni csak az Elnökség írásos hozzájárulásával szabad.
- A horgászhelyek megközelítése gépjárművekkel csak a kijelölt útvonalakon, legfeljebb 20 km/h sebességgel szabad.
- A fokozottan védett területeken a kiépített utakon kívül gépjárművel közlekedni, csak közvetlenül a parti sávban, a meglévő, a parthoz legközelebb eső nyomvonalakon lehetséges! A rétek növényzetében okozott bármilyen szándékos, vagy gondatlan kártétel, környezetkárosításnak minősül!
- A vízterületen a csónakot használni kizárólag etetésre, nagyméretű hal kíméletes fárasztása érdekében, harcsázó szereléknek az elhelyezése (behúzása) valamint elakadt szerelék kiszabadítása céljából lehet. A csónakkal rendelkező horgász köteles a csónakban látható helyen névtáblát elhelyezni, amelynek tartalmaznia kell a tulajdonos nevét és lakcímét!
- Tilos az etetés megjelölésére karót használni!
- A gyirmóti Holt-Marcal vízterületen nyilvántartott horgászhelyek és tanyavédettséget élvező horgászstégek vannak.
- A horgászstég magántulajdon, azon kizárólag a tulajdonos és vele együtt a vendégei tartózkodhatnak és horgászhatnak, távollétében a stégtulajdonos által engedélyezett és megjelölt, az egyesület által kiadott és ellenjegyzett stéghasználati engedéllyel rendelkező horgász tartózkodhat és horgászhat.
- A horgászstégen a tulajdonos engedélye nélkül október 1. és december 31. között a pergető horgászat engedélyezett.
- A horgászstégre a tulajdonos kötelessége a partról jól látható helyre, megfelelő méretben és minőségben, rögzítve elhelyezni névtábláját: névvel, elérhetőséggel vagy horgászkártya regisztrációs számmal.
- A zárt sorokban lévő horgászstégek között a partról horgászni tilos!
- A horgászstég létesítése és építése a Vezetőséghez benyújtott írásos kérelem alapján, méreteket és a felhasznált anyagfajtát tartalmazó vázlatrajz alapján az ÉDUVIZIG engedélyével a horgászat zavarása nélkül lehetséges.
- A horgászállás létesítése a Vezetőséghez benyújtott írásos kérelem és engedély alapján, a kijelölt vízparti szakaszon lehetséges. A kijelölt horgászhely jogosultja köteles a kijelölt horgászhelyen jól látható helyre, megfelelő méretben és minőségben, rögzítve elhelyezni névtábláját és a horgász engedély számát.
- A kijelölt horgászhelyen a horgászat a jogosult távollétében érkezési sorrendben más horgásznak is engedélyezett, de a jogosult megérkezésével a horgász helyet a jogosultnak kell átadni.
- A jelöletlen szabad vízparti szakaszokon érkezési sorrendben minden horgász horgászhat.
- Etetésre alkalmanként, személyenként és botonként 1 kg etetőanyag használható fel. Etetésre kizárólag gabonafélék magvai, valamint, állategészségügyi szempontból ellenőrzött bolti etetőanyag használható fel. Tilos erjedő, penészes etetőanyag vagy magvak vízbe juttatása. Egyéb állateledellel, konyhai hulladékkal és melléktermékekkel etetni tilos!”
- AZ ABDAI I. KAVICSBÁNYATÓ HORGÁSZRENDJE
- A terület magántulajdon! A horgászat nem zavarhatja és akadályozhatja a tulajdonosi jogokat és érdekeket! A horgászok kötelesek a tulajdonosnak a terület megközelítésére, használatára vonatkozó előírásait, feltételeit maradéktalanul betartani!
- Az Abdai I. tavon a bányaművelés alatt álló, táblákkal megjelölt területen tilos a horgászat!
- A vízterületen, az egyes haltelepítések után a telepítést követően teljes horgásztilalom van a telepítést követő szombatig, amiről a vezetőség a tagságot az Egyesület internetes honlapján, valamint facebook oldalán e-mail cím megadása esetén elektronikus levélben is értesíti.
- Az Abda I. tó vízterületén fürödni, csónakázni, és emberi mozgatásra alkalmas vízi járművet használni tilos!
- A lékhorgászat tilos!
- AZ EGYESÜLET KEZELÉSÉBE TARTOZÓ RÁBA-SZAKASZ HORGÁSZRENDJE
- A vízterület határai: A Rába folyónak a GYESEV (Győr-Hegyeshalom vasútvonal) vasúti hídjától a Győr Petőfi hídig terjedő szakasza
- A kifogható halmennyiség vonatkozásában vízterületen a GYMSMESZ összevont folyóvízi területi jegyének méret és darabszám korlátozásai érvényesek.
- A horgászat rendjét a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII.29.) VM rendelet (Vhr.) az Országos Horgászrend rendelkezései szabályozzák
- Időszakos kijelölt kíméleti terület: a Rába GYESEV vasúti híd valamint a Rába Győr-Hegyeshalom 1számú út közúti hidja között elterülő terület a jobb és a bal partra egyaránt vonatkozóan. A Megjelölt területen november 15.-és február 28.-a között mindennemű halfogási tevékenység tilos!
VII. HALVÉDELMI ÉS HORGÁSZETIKAI ELŐÍRÁSOK
- A drótszák valamint épített fém haltároló (ketrec) használata hal tartására tilos!
- A gyári műcsalik rögzítési pontok szerinti horogszámának növelése, a külső akadás elősegítése céljából történő átalakítása tilos!
- Ragadozóhal-horgászatnál az indokolatlan nyeletés tilos!
- Vágóhorog használata tilos!
- A kifogott hallal való kulturált bánásmód alapkövetelmény! A kifogott hal horogszabadítását haladéktalanul és körültekintően kell elvégezni! Horogszabadító használata kötelező! Ha méreten aluli ragadozóhal a horgot elnyeli, annak kiszabadítását nem szabad megkísérelni: a zsinórt elvágva a halat az elnyelt horoggal együtt haladéktalanul vissza kell engedni. Ha a kifogott halat meg kívánjuk tartani, azt a horgászat végéig fajtól függetlenül, a hal mozgását nem akadályozó, oxigénellátását biztosító tartószákban kell tárolni, vagy ki kell pányvázni. Vödörben a csalihalat kivéve kifogott hal nem tárolható.
- A horgászat során a bevetett horgászkészségeket őrizetlenül hagyni, vagy azok felügyeletét másra bízni tilos. A mennyiben a horgász a horgászhelyét bármilyen időtartamra elhagyja, a bevetett horgászkészségeket köteles a vízből kivenni! Horgászhelynek minősül a bevetett botok helyétől számított 10 méteres sugarú körön belüli terület, azzal a megkötéssel, hogy a horgászhely határa a 10 méteres távolságon belül sem terjedhet túl a telekhatáron, vagy a telekhez tartozó kerítésen. (Tehát a horgász a kijelölt 10 méteres távolságon belül sem hagyhatja úgy el a bevetett horgász készségeit, hogy a –bekerített- telkére távozik.) Őrizettnek, illetve felügyeltnek minősül a horgászkészség, ha a horgász vizuális kapásjelző esetén haladéktalanul, hangjelzéses kapásjelző esetében az észleléstől számított legrövidebb időn belül bevághat, illetve megkezdheti a hal fárasztását.
- A kifogott hal tetszőleges megjelölése, csonkítása tilos.
- A horgász egyéni felelőssége a választott célhalaknak megfelelő, halkíméletet is biztosító horgászeszközök és horgászfelszerelések alkalmazása, a horgászat teljes időtartama során a horgászatra alkalmas fizikai állapot fenntartása.
VII. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
Rendkívüli időjárás, árvízi készültség vagy védekezés, valamint egészségügyi, környezetvédelmi, halegészségügyi veszélyhelyzet, halpusztulás esetén jogszabály, üzemeltetési szabályzat vagy hatósági határozat érvényesítése okán, továbbá a horgászrend időszaki, hirdetményi módosítása esetén (verseny, munkavégzés) a halgazdálkodásra jogosult a horgászatot vagy annak módját átmenetileg korlátozhatja. E korlátozás lehet általános vagy csak meghatározott idősávra, területre kiterjedő.
A területi jegy kiadója, illetve a halgazdálkodási hasznosító horgászszervezet, mint jogi személy az általa kezelt területeken bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal, egyben kártérítési kötelezettségét kizárja.
Az érvényes Magyar Horgászkártyához kapcsolódó horgász balesetbiztosítás feltételeiről a MOHOSZ ad tájékoztatást.
A horgászok a vízparton, horgászterületeken elhelyezett berendezési tárgyakat, horgászati- és vízilétesítményeket kizárólag a saját felelősségükre használhatják.
Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a horgászatra, a halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet- és természetvédelemre, valamint a rendészeti tevékenységre vonatkozó jogszabályok és MOHOSZ szabályozások, továbbá az egyesületi fegyelmi szabályzatok előírásai és rendelkezései az irányadók.
Jelen Horgászrend hatályba lépése 2024.február 01.
Ügyfélszolgálat
Elérhetőség
Nyitvatartás
Jegyváltás: Timár-Mix Pecapláza
Győr, Pápai út 2.